Każdy typ cery wymaga dopasowania odpowiedniej pielęgnacji. Jest to bardzo istotne i z punktu widzenia kosmetologa – odpowiedzialne zadanie. Otóż nasze codzienne nawyki, jakie wykonujemy dbając o skórę – świadczą o efektach, które uzyskamy. Tak więc dobierając odpowiednie produkty do typu cery, możemy naprawdę znacznie skrócić proces regeneracji skóry.
Listę produktów dołączyłam poniżej jednak zanim produkty…

Cera sucha wymaga ona od nas (jako kosmetologów) oraz pacjentów – wiele cierpliwości. Otóż na samym początku warto wspomnieć, że problem suchej skóry zaczyna się od środka. Wiele mówi się o odpowiednim nawodnieniu ciała, jak również istotna jest tutaj ilość kwasów NNKT ( Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). Już sama nazwa sugeruje “niezbędne” do prawidłowego funkcjonowania – w budowie skóry jest to element tzw. płaszcza wodno-lipidowego inaczej płaszcz hydrolipidowy. Kwasy NNKT nie są wytwarzane w organizmie, tak więc bardzo ważne jest, by dostarczać je z pożywieniem, bądź stosując odpowiednie produkty kosmetyczne.


W przypadku cery suchej bariera hydrolipidowa jest uszkodzona.
Co to oznacza? Stanowi to większą wrażliwość na czynniki zewnętrzne, większą utratę wody oraz obniżoną pracę gruczołów łojowych, produkujących naturalny tłuszcz. Brak równowagi objawia się charakterystycznymi cechami tj. szorstkość matowość skóry, pieczenie, brak elastyczności oraz powstawanie pęknięć.

Panie i Panowie, bardzo ważna informacja  to właśnie cera sucha jest najbardziej narażona na starzenie się i widoczność zmarszczek!

Bardzo często podczas wywiadu kosmetycznego powtarzają się pytania: Dlaczego moje zmarszczki są bardzo widoczne? Dlaczego, kiedy się uśmiecham wokół oczu mam mnóstwo zmarszczek? Spokojnie, możemy temu zaradzić, odrobina cierpliwości…

Przedstawię Wam produkty, które w przypadku cery suchej moim zdaniem stanowią MUST HAVE. Działamy na kilku płaszczyznach:

składniki zatrzymujące wodę naskórku to:

aloes, kwas hialuronowy, algi morskie, gliceryna, alantoina.

Moim faworytem jest zdecydowanie maska algowa. Delikatna struktura , nie podrażnia cery suchej, idealnie nawilża i zostawia film okluzyjny na skórze.

Idealnie sprawdzi się zastosowanie serum przed nałożeniem maski algowej.
Tutaj zdecydowanie w składzie: kwas hialuronowy, śluz ślimaka, witaminy A i E;

składniki natłuszczające i wygładzające to przede wszystkim oleje:

olej z awokado, olej lniany, olej z wiesiołka, olej z pestek malin, olej z kiełków pszenicy;

Tak jak wcześniej wspomniałam, oleje są niezbędne w przypadku odbudowy warstwy hydrolipidowej. Warto szukać produktów, które w swoim składzie zawierają naturalne oleje, ponieważ często stosowanie oleju bezpośrednio na skórę zostawia warstwę lipidową, która nie wchłania się bardzo dobrze.


Side view of hands using bar of soap to wash Free Photo

          Bardzo ważna informacja: Unikamy stosowania mydła w pielęgnacji cery suchej, ponieważ to jeszcze bardziej powoduje wysuszenie skóry. Sprawdzając etykiety produktów, widząc jeden z pierwszych składników INCI : Soap , Alkohol – zdecydowanie powinniśmy odłożyć ten produkt na półkę.

Do cery suchej niezwykle ważnym i zalecanym produktem jest olej rokitnikowy. Jego niezwykłe dwufazowe (działa na warstwę hydrofobową i lipidową) sprawdza się przy pielęgnacji skóry suchej.

Wrażliwość na czynniki zewnętrzne takie jak: promieniowanie UV jest zwiększona w przypadku cery suchej. Niezwykle istotne jest stosowanie flirtów przeciwsłonecznych.

Unikamy stosowania mydła w pielęgnacji cery suchej! Sprawdzając etykiety produktów, widząc jeden z pierwszych składników INCI : Soap , Alkohol – zdecydowanie powinniśmy odłożyć ten produkt na półkę.


KOSMETYKI DO CERY SUCHEJ

Produkty przykładowe:

  • żel do oczyszczania, seria CERAVE (do cery suchej) wszystkie produkty (również kremy) mają doskonałe składy;
  • woda różana, mgiełka nawilżająca – tonik (Resibo)
  • kremy do twarzy: lekki krem rokitnikowy (Sylveco), intensywnie odżywczy krem na noc VIANEK,
  • serum: śluz ze ślimaka (Bodymania), bioaloes (Stara Mydlarnia), Apricot Oil& Fig Opuntia serum (Stara Mydlarnia)
  • oleje: olej arganowy (Ava Labolatorium Medyczne), 100% cold pressed virgin MORULA OIL (the Ordinary), 100 % Cold Pressed Rose Hip Seed Oil (the Ordinary)
  • maska algowa ekstremalnie nawilżająca z ekstraktem z gruszki i korzeni rabarbaru (APIS) oraz maska algowa z jaśminem, orchideą i płatkami kwiatów (APIS)

Autor:

Magdalena Konopka
Kosmetolog, pasjonatka naturalnych kosmetyków i zdrowego stylu życia