Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Dotyczy nie tylko młodzieży, również dorosłych. Najczęściej pojawia się na twarzy w strefie T, na klatce piersiowej oraz na plecach. Każda osoba  borykająca się tym problemem powinna mieć na uwadze, że nieodzownym elementem w walce z trądzikiem jest odpowiednia pielęgnacja. Dzisiaj na ten temat porozmawiamy sobie z Celestyną Rydzewską – mgr kosmetologii.  


Witaj Celestyna! Dziękuję Ci, że zaakceptowałaś moje zaproszenie do wywiadu. Zacznijmy od podstaw. Powiedz nam, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej?

Kosmetolog: Przede wszystkim dopasowana do potrzeb skóry. Skóra trądzikowa skórze trądzikowej nie jest równa. Przede wszystkim skórę trądzikową także nawilżamy. To jest najczęstszy błąd w pielęgnacji. Skóra po kilku godzinach błyszczy się, szukamy czegoś matującego i wysuszającego przez co skóra buntuje się i świeci się jeszcze mocniej. Jestem zwolenniczką dobierania pielęgnacji przez specjalistę, na własną rękę stracimy nie tylko pieniądze, ale i czas. 


Jakie zabiegi polecasz na zaskórniki? Zarówno te w gabinecie kosmetologicznym, jak i w warunkach domowych?

Kosmetolog: Zabiegi złuszczające – na bazie kwasów, mechaniczne (mikrodermabrazja), a nawet w niektórych przypadkach dermapen. Osobiście najbardziej lubię kwasy, bo działają na wiele aspektów. W domu wszelkiego rodzaju maski. Polecam te z glinką zieloną, białą czy różową.


Kiedy oczyszczanie manualne to zły pomysł?

Kosmetolog: Zawsze. Wiem, że są kosmetolodzy wykonujący takie zabiegi, ale manualne oczyszczanie nic nie da, jeśli pielęgnacja domowa i gabinetowa jest zła. Poza tym możemy nabawić się małych, drobnych blizn, które ciężko jest potem usunąć. 


Nawet gdy uda się wyleczyć trądzik, często zostają po nim ślady – czyli blizny potrądzikowe – jakich używasz metod do skutecznej walki z nimi?

Kosmetolog: W leczeniu blizn i przebarwień potrądzikowych wspaniale sprawdzają się terapie łączone. To jakie to będą zabiegi, zależy głównie od nasilenia problemu. Dermapen, peelingi chemiczne, laser frakcyjny, mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa. Zabiegów mamy wiele, zawsze patrzymy, jak skóra pacjenta reaguje i wtedy decydujemy czy terapia jest skuteczna, czy trzeba spróbować czegoś innego. 


Widzę, że coraz częściej polecane są kosmetyki naturalne do cery problematycznej – co uważasz na ich temat?

Kosmetolog: To zależy. Kosmetyki naturalne są fajne, ale z tyłu głowy musimy mieć, że mogą uczulać i to częściej niż typowe kosmetyki dostępne w aptece. 


Lato w pełni – jaki krem kryjący do stosowania latem polecasz?

Kosmetolog: Z filtrem UV. Nigdy nie polecam konkretnego produktu, bo sama stosuję głównie podkłady i kremy BB, ale nie mam trądziku, więc moja opinia i tak będzie bazować na recenzji kogoś innego. Pamiętajmy, że najlepszy krem kryjący to piękna i zadbana cera. 


Czy jest jeszcze coś, o czym czytelnicy powinni wiedzieć apropo pielęgnacji skóry trądzikowej?

Kosmetolog: Nie wahać się nad wizytą u specjalisty, jeśli sobie nie radzicie. Słuchajcie ekspertów, a nie blogerów. Wiem, że to dla wielu zabrzmi obraźliwie, ale nic tak mnie nie boli jak wiadomość „Stosowałam krem za XXX zł polecany przez XYZ i jest jeszcze gorzej, pomóż”. Nie stosujmy także wielu składników i kosmetyków naraz. Ostatnia rzecz to BADANIA. Badajmy się, bo często problem leży w środku i po poradzeniu sobie z nim skóra wraca do normy.  

Dziękuję Ci serdecznie za rozmowę. 

Kosmetolog: Dziękuję również.


Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji skóry, to zapraszam Was do obserwowania profilu Celestyny:

@celestyna_kosmetolog

Poza tym możecie również spotkać ją stacjonarnie w klinice Skin&Body Clinic w Szczecinie.